SL1290101
DigiKey Part Number
570-SL1290101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1290101
Description
ICL 900 OHM 20% 700MA 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 900 Ohms ±20% 700 mA 0.472" (12.00mm)
Category
Current - Steady State Max
700 mA
Manufacturer
Vishay Ametherm
R @ Current
5.83 Ohms
Series
Diameter
0.472" (12.00mm)
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
Part Status
Active
Approval Agency
UL
R @ 25°C
900 Ohms
Base Product Number
Tolerance
±20%