SL1050001
DigiKey Part Number
570-SL1050001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1050001
Description
ICL 50 OHM 25% 1.1A 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 50 Ohms ±25% 1.1 A 0.394" (10.00mm)
Category
Tolerance
±25%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
1.1 A
Series
R @ Current
950 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
R @ 25°C
50 Ohms