Image for CL20101130 is not available
CL20101130
DigiKey Part Number
570-CL20101130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL20101130
Description
PTC Thermistor
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 1.2kV 650 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Current - Trip (It)
1.75 A
Manufacturer
Vishay Ametherm
Time to Trip
65 s
Packaging
Bulk
Resistance - 25°C (Typ)
100 Ohms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
1.2kV
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
650 mA
Size / Dimension
0.866" Dia x 0.217" T (22.00mm x 5.50mm)