BTA16-600CWRG
DigiKey Part Number
4518-BTA16-600CWRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA16-600CWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 16 A Through Hole TO-220A
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A @ 50Hz
Manufacturer
UMW
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Part Status
Active
Configuration
Single
Triac Type
Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V