AZ-16.000MEQQ-T
DigiKey Part Number
887-AZ-16.000MEQQ-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
887-AZ-16.000MEQQ-TCT-ND - Cut Tape (CT)
887-AZ-16.000MEQQ-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ-16.000MEQQ-T
Description
2.5X2.0 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 10pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Load Capacitance
10pF