8Y39072006
DigiKey Part Number
887-8Y39072006TR-ND - Tape & Reel (TR)
887-8Y39072006CT-ND - Cut Tape (CT)
887-8Y39072006DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Y39072006
Description
CRYSTAL 39MHZ 10PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
39 MHz ±7ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
39 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
-20ppm, +30ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±7ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)