67WFR100KLFTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 662
Datasheet
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 784
In Stock: 627
In Stock: 535
100 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Top Adjustment
67WFR100KLFTR
DigiKey Part Number
67WFR100KLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67WFR100KLFTR
Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
67WFR100KLFTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm)
Tolerance
±10%