64WR500LF
DigiKey Part Number
987-1608-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
64WR500LF
Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN TOP
Detailed Description
500 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
64WR500LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)
Tolerance
±10%