64WR20KLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2.187
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
20 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
64WR20KLF
DigiKey Part Number
987-1064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
64WR20KLF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
64WR20KLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)
Tolerance
±10%