23BR200KLFTR
DigiKey Part Number
987-1819-2-ND - Tape & Reel (TR)
987-1819-1-ND - Cut Tape (CT)
987-1819-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23BR200KLFTR
Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W GW TOP
Detailed Description
200 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
23BR200KLFTR Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
200 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.200" x 0.180" Face (5.08mm x 4.57mm)
Tolerance
±20%