WSX120-2000-13
DigiKey Part Number
237-2160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSX120-2000-13
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSX120-2000-13 Models
Category
Power (Watts)
24 W
Manufacturer
Triad Magnetics
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
Level VI
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 45°C
Form
Wall Mount (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Input Type
Multi-Blade (Included)
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Output
12V
Size / Dimension
3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm)
Current - Output (Max)
2A