TPP 150-128A-J
DigiKey Part Number
1951-2845-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPP 150-128A-J
Description
AC/DC CONVERTER 28V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
TPP 150-128A-J Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.16" H (101.6mm x 50.8mm x 29.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
28V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5.36 A