THL 40-4823WI
DigiKey Part Number
1951-THL40-4823WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THL 40-4823WI
Description
40W DC/DC CONVERTER IN 1X1" META
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1.7A, 1.7A 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-15V
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
1.7A, 1.7A