THL 20-2423WI is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
XP Power
In Stock: 10
Datasheet
Similar
Recom Power
In Stock: 198
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 670mA, 670mA 9V - 36V Input
E-gnition Hamburg team
THL 20-2423WI
DigiKey Part Number
1951-3103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THL 20-2423WI
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
THL 20-2423WI Models
Category
Current - Output (Max)
670mA, 670mA
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Features
Remote On/Off, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)