TPH2R506PL,L1Q
DigiKey Part Number
TPH2R506PLL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPH2R506PLL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
TPH2R506PLL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH2R506PL,L1Q
Description
MOSFET N-CH 60V 100A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Tc) 132W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPH2R506PL,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5435 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
132W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.4mOhm @ 30A, 4.5V