TK125A60Z1,S4X
DigiKey Part Number
264-TK125A60Z1S4X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK125A60Z1,S4X
Description
N-CH MOSFET, 600 V, 0.125 @10V,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20A (Ta) 40W (Tc) Through Hole TO-220SIS
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 6A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 730µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1620 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220SIS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V