TK090U65Z,RQ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TK090U65Z,RQ |
Description | DTMOS VI TOLL PD=230W F=1MHZ |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 30A (Ta) 230W (Tc) Surface Mount TOLL |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 15A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1.27mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±30V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2780 pF @ 300 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 230W (Tc) |
Technology | Operating Temperature 150°C |
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TOLL |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |