TK080N60Z1,S1F
DigiKey Part Number
264-TK080N60Z1S1F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK080N60Z1,S1F
Description
600V DTMOS6 TO-247 80MOHM
Detailed Description
N-Channel 600 V 30A (Ta) 211W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 10.3A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.17mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2510 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
211W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V