TK068N65Z5,S1F
DigiKey Part Number
264-TK068N65Z5,S1F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK068N65Z5,S1F
Description
650V DTMOS6-HSD TO-247 68MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 37A (Ta) 270W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
68mOhm @ 18.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.69mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3765 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
270W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V