CUS10F40,H3F
DigiKey Part Number
264-CUS10F40,H3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-CUS10F40,H3FCT-ND - Cut Tape (CT)
264-CUS10F40,H3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS10F40,H3F
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A USC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount USC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS10F40,H3F Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
74pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
USC
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
670 mV @ 1 A