CLS10F40,L3F
DigiKey Part Number
264-CLS10F40L3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-CLS10F40L3FCT-ND - Cut Tape (CT)
264-CLS10F40L3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLS10F40,L3F
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A CL2E
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount CL2E
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
130pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
CL2E
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 1 A