XP263N1001TR-G
DigiKey Part Number
893-XP263N1001TR-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
893-XP263N1001TR-GCT-ND - Cut Tape (CT)
893-XP263N1001TR-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP263N1001TR-G
Description
MOSFET N-CH 60V 1A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 1A (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount SOT-23
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.6 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
180 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
400mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 500mA, 10V