UCC5390SCDR
DigiKey Part Number
296-49026-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-49026-1-ND - Cut Tape (CT)
296-49026-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCC5390SCDR
Description
DGTL ISO 3KV 1CH GATE DVR 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gate Driver Capacitive Coupling 3000Vrms 1 Channel 8-SOIC
EDA/CAD Models
UCC5390SCDR Models
Category
Rise / Fall Time (Typ)
10ns, 10ns
Mfr
Current - Output High, Low
10A, 10A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Output Supply
13.2V ~ 33V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Technology
Capacitive Coupling
Mounting Type
Surface Mount
Number of Channels
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Isolation
3000Vrms
Supplier Device Package
8-SOIC
Common Mode Transient Immunity (Min)
100kV/µs