UCC39002D
DigiKey Part Number
296-13027-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCC39002D
Description
IC LOAD SHARE CTRLR ADV 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Load Share Controller PMIC 8-SOIC
EDA/CAD Models
UCC39002D Models
Category
Voltage - Supply
4.375V ~ 14.25V
Manufacturer
Texas Instruments
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Applications
Load Share Controller
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Supply
2.5mA