UA78L12ACLPE3
DigiKey Part Number
296-50340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UA78L12ACLPE3
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
EDA/CAD Models
UA78L12ACLPE3 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Packaging
Bulk
PSRR
42dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
27V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V