TPSM53603RDAR
DigiKey Part Number
296-TPSM53603RDARTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM53603RDARCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM53603RDARDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM53603RDAR
Description
DC DC CONVERTER 1-7V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 7V 3A 3.8V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSM53603RDAR Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
95%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
15-PowerBQFN Module
Voltage - Input (Min)
3.8V
Size / Dimension
0.22" L x 0.20" W x 0.16" H (5.5mm x 5.0mm x 4.1mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
15-B3QFN (5x5.5)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
3A