TPS923650D1DSGR
DigiKey Part Number
296-TPS923650D1DSGRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS923650D1DSGRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS923650D1DSGRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS923650D1DSGR
Description
IC LED DRIVER REGULATOR 1A 8WSON
Detailed Description
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Boost PWM Dimming 1A 8-WSON (2x2)
Category
Voltage - Supply (Max)
65V
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Output
0V ~ 63V
Series
Current - Output / Channel
1A
Digi-Reel®
Frequency
1MHz
Part Status
Active
Dimming
PWM
Type
DC DC Regulator
Applications
General Purpose
Topology
Boost
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Min)
4.5V