TPS7A20L33PDQNR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS7A20L33PDQNR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 300MA 4-X2SON |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-X2SON (1x1) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 15 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 95dB ~ 45dB (100Hz ~ 1MHz) |
Part Status Active | Control Features Current Limit, Enable |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case 4-XDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 4-X2SON (1x1) |
Voltage Dropout (Max) 0.14V @ 300mA |