TPS79101DBVREP
DigiKey Part Number
296-22522-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-22522-1-ND - Cut Tape (CT)
296-22522-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS79101DBVREP
Description
IC REG LIN POS ADJ 100MA SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 100mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
TPS79101DBVREP Models
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V