TPS73250DBVT
DigiKey Part Number
296-15813-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-15813-1-ND - Cut Tape (CT)
296-15813-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS73250DBVT
Description
IC REG LINEAR 5V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TPS73250DBVT Models
Current - Quiescent (Iq)
550 µA
Series
Current - Supply (Max)
950 µA
PSRR
58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 250mA