TPS709A33DBVT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS709A33DBVT |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS709A33DBVT Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 2.05 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 350 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 80dB ~ 52dB (10Hz ~ 1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 30V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 150mA | Base Product Number |