TPS65010RGZR
DigiKey Part Number
296-15241-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-15241-1-ND - Cut Tape (CT)
296-15241-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS65010RGZR
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 48VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 48-VQFN (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS65010RGZR Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Interface
I2C, USB
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Battery Chemistry
Lithium Ion/Polymer
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cells
1
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Current - Charging
Constant - Programmable
Supplier Device Package
48-VQFN (7x7)
Fault Protection
Over Temperature
Base Product Number
Charge Current - Max
500mA