TPS62170QDSGRQ1
DigiKey Part Number
296-47379-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-47379-1-ND - Cut Tape (CT)
296-47379-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS62170QDSGRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 500mA 8-WFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
TPS62170QDSGRQ1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Voltage - Output (Max)
6V
Series
Frequency - Switching
2.25MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
3V
Supplier Device Package
8-WSON (2x2)
Voltage - Input (Max)
17V