TPS62170DSGT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS62170DSGT |
Description | IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 500mA 8-WFDFN Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS62170DSGT Models |
Category | Voltage - Input (Max) 17V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Series | Voltage - Output (Max) 6V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 2.25MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 8-WSON (2x2) |
Voltage - Input (Min) 3V | Base Product Number |