TPS57160-Q1EVM
DigiKey Part Number
296-45940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS57160-Q1EVM
Description
EVAL BOARD FOR TPS57160Q1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TPS57160-Q1 SWIFT™, Eco-Mode™ 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
1A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
9V ~ 16V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Box
Frequency - Switching
2MHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
TPS57160-Q1
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
5V