TPS1HB50BQPWPRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS1HB50BQPWPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS1HB50BQPWPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS1HB50BQPWPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS1HB50BQPWPRQ1
Description
40-V, 50-M, 1-CH AUTOMOTIVE SMAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 18A 16-HTSSOP
Category
Current - Output (Max)
18A
Mfr
Rds On (Typ)
50mOhm
Active
Features
Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
AEC-Q100
Output Type
N-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Interface
On/Off
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Voltage - Load
6V ~ 18V