TPL0401B-10DCKR
DigiKey Part Number
296-29677-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-29677-1-ND - Cut Tape (CT)
296-29677-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL0401B-10DCKR
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
EDA/CAD Models
TPL0401B-10DCKR Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
22ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C