TMS32C6713BPYPA167
DigiKey Part Number
296-41905-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS32C6713BPYPA167
Description
IC FLOATING POINT DSP 208-HLQFP
Detailed Description
Floating Point Digital Signal Processor (DSP) 167MHz 208-HLQFP (28x28)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMS32C6713BPYPA167 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
On-Chip RAM
264kB
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.20V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TC)
Type
Floating Point
Package / Case
208-LQFP Exposed Pad
Interface
Host Interface, I2C, McASP, McBSP
Supplier Device Package
208-HLQFP (28x28)
Clock Rate
167MHz