TLV702475DBVT
DigiKey Part Number
296-28110-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-28110-1-ND - Cut Tape (CT)
296-28110-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV702475DBVT
Description
IC REG LIN 4.75V 300MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TLV702475DBVT Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
370 µA
Digi-Reel®
PSRR
68dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.75V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA