SN74LVC3G14DCUT
DigiKey Part Number
296-32334-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-32334-1-ND - Cut Tape (CT)
296-32334-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC3G14DCUT
Description
IC INVERT SCHMITT 3CH 3IN 8VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inverter IC 3 Channel Schmitt Trigger 8-VSSOP
EDA/CAD Models
SN74LVC3G14DCUT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Quiescent (Max)
10 µA
Mfr
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 2.5V
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.7V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.3ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
3
Number of Inputs
3
Supplier Device Package
8-VSSOP
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V