SN74ACT14DBR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SN74ACT14DBR |
Description | IC INVERT SCHMITT 6CH 1IN 14SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SN74ACT14DBR Models |
Category | Current - Quiescent (Max) 2 µA |
Mfr | Current - Output High, Low 24mA, 24mA |
Series | Input Logic Level - Low 0.5V ~ 1.4V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Logic Level - High 1.2V ~ 2.1V |
Part Status Active | Max Propagation Delay @ V, Max CL 11.5ns @ 5V, 50pF |
Logic Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Circuits 6 | Mounting Type Surface Mount |
Number of Inputs 1 | Supplier Device Package 14-SSOP |
Features Schmitt Trigger | Package / Case 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V | Base Product Number |