MUX36D08IPWR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MUX36D08IPWR |
Description | IC MUX DUAL 8:1 170OHM 28TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 Circuit IC Switch 8:1 170Ohm 28-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MUX36D08IPWR Models |
Category | Switch Time (Ton, Toff) (Max) 136ns, 78ns |
Manufacturer Texas Instruments | Charge Injection 0.31pC |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 3pF, 7.5pF |
Part Status Active | Current - Leakage (IS(off)) (Max) 40pA |
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 8:1 | Crosstalk -100dB @ 1MHz |
Number of Circuits 2 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
On-State Resistance (Max) 170Ohm | Mounting Type Surface Mount |
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) 6Ohm | Package / Case 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
Voltage - Supply, Single (V+) 10V ~ 36V | Supplier Device Package 28-TSSOP |
Voltage - Supply, Dual (V±) ±5V ~ 18V | Base Product Number |