MSP430FR2000IPW16R
DigiKey Part Number
296-51440-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-51440-1-ND - Cut Tape (CT)
296-51440-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP430FR2000IPW16R
Description
IC MCU 16BIT 512B FRAM 16TSSOP
Detailed Description
MSP430 CPU16 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 512B (512 x 8) FRAM 16-TSSOP
EDA/CAD Models
MSP430FR2000IPW16R Models
Category
Number of I/O
12
Program Memory Type
FRAM
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz
Supplier Device Package
16-TSSOP
Connectivity
IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)