LP5907MFX-3.2/NOPB
DigiKey Part Number
296-40359-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-40359-1-ND - Cut Tape (CT)
296-40359-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5907MFX-3.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.2V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP5907MFX-3.2/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
425 µA
PSRR
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.2V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 250mA