LP38692SD-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP38692SD-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP38692SD-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP38692SD-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38692SD-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-WSON (3x3)
EDA/CAD Models
LP38692SD-3.3/NOPB Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-WSON (3x3)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A