LMZ14203TZE-ADJ/NOPB
DigiKey Part Number
LMZ14203TZE-ADJ/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ14203TZE-ADJ/NOPB
Description
DC DC CONVERTER 0.8-6V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 6V 3A 6V - 42V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMZ14203TZE-ADJ/NOPB Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Efficiency
90%
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
TO-PMOD-7, Power Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm)
Voltage - Input (Min)
6V
Supplier Device Package
TO-PMOD-7
Voltage - Input (Max)
42V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A