LMZ14203HTZ/NOPB
DigiKey Part Number
LMZ14203HTZ/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LMZ14203HTZ/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LMZ14203HTZ/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ14203HTZ/NOPB
Description
DC DC CONVERTER 5-30V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5 ~ 30V 3A 6V - 42V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMZ14203HTZ/NOPB Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Efficiency
94%
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
TO-PMOD-7, Power Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm)
Voltage - Input (Min)
6V
Supplier Device Package
TO-PMOD-7
Voltage - Input (Max)
42V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A