LM78L12ACM/NOPB
DigiKey Part Number
LM78L12ACM/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM78L12ACM/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM78L12ACM/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Tube
PSRR
54dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V