LM76003RNPT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM76003RNPT |
Description | IC REG BUCK ADJ 3.5A 30WQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3.5A 30-WFQFN Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM76003RNPT Models |
Category | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Mfr | Voltage - Output (Max) 57V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 300kHz ~ 2.2MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Topology | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 30-WQFN (6x4) |
Voltage - Input (Min) 3.5V | Base Product Number |
Voltage - Input (Max) 60V |