LM73605RNPT
DigiKey Part Number
296-47478-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-47478-1-ND - Cut Tape (CT)
296-47478-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM73605RNPT
Description
IC REG BUCK ADJ 5A 30WQFN
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 5A 30-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM73605RNPT Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
34.2V
Frequency - Switching
350kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
3.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
36V